Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu?
Nieprzyjemna wilgoć w pomieszczeniu, kondensacja na oknach, czarna pleśń i grzyby na ścianach? Czas sprawdzić poziom wilgotności!
Skąd pochodzi wilgoć?
Oddychanie. W procesie oddychania w postaci pary uwalnia się do środowiska do 400 ml wilgoci dziennie. Do tego należy dodać kolejne 600 ml wody dziennie, które uwalniane są przez powierzchnię ludzkiej skóry oraz około 2 litry płynu pochodzenia metabolicznego.
Jeśli wilgoć nie znajduje ujścia z domu na zewnątrz, zaczyna osadzać się w postaci kondensatu na oknach, lustrach, szklanych powierzchniach, ścianach. Jeśli przez długi czas utrzymuje się wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu, wilgoć zaczyna gromadzić się w ścianach.
Szybkie osuszenie pomieszczenia można zapewnić dzięki profesjonalnym osuszaczom. Metoda ta jest skuteczna, ale jej efekt jest bardzo krótkotrwały. Jeśli nie zaimplementujemy skutecznego sposobu stałej wymiany powietrza, problem nadmiernej wilgotności powróci szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać.
Niezależnie od źródła nadmiernej wilgoci należy ją jak najszybciej usuwać z pomieszczeń. Najlepiej zapewnić wentylację nawiewno-wywiewną, czyli odprowadzenie wywiewanego wilgotnego powietrza na zewnątrz oraz doprowadzenie świeżego powietrza ulicznego.
Zapobiegnie to wielu nieprzyjemnym konsekwencjom nadmiernej wilgotności, takim jak:
Odpowiednia wentylacja powoduje kontrolowany ruch powietrza w pomieszczeniu i zmniejsza wilgotność, zapobiegając negatywnym konsekwencjom dla konstrukcji budynku i zdrowia ludzi. Rekuperator montowany jest w ścianie wychodzącej na zewnątrz pod kątem 3-5 stopni w kierunku ulicy. Dzięki skutecznemu usuwaniu wywiewanego wilgotnego powietrza nadmiar wilgoci odprowadzany jest na ulicę, a w domu panuje zdrowy dla ludzi mikroklimat.
Rekuperatory PRANA radzą sobie nawet w przypadkach przedłużającej się nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu, gdy ściany wchłonęły już wilgoć z powietrza.