Wentylacja w 2022 roku: jak dokonać wyboru?
Dynamicznie rozwijający się od wielu lat rynek nieruchomości narzuca nowe wymagania nowoczesnym mieszkaniom. Wśród tych wymagań znajduje się m. in. obowiązkowa obecność wentylacji. Wybór nie ogranicza użytkownika: wentylatory wyciągowe, duże instalacje scentralizowane z kanałami powietrznymi, kompaktowe instalacje domowe. Rozumiemy już, że nasze domy powinny być wentylowane. Pozostaje jedynie pytanie, jak wybrać najlepszą opcję?
Dlaczego potrzebujesz wentylacji?
Ze względu na szczelność nowoczesnych okien, drzwi i balkonów PCV, nowoczesne mieszkania nie posiadają możliwości naturalnej wentylacji, a otwieranie okien prowadzi do niepotrzebnych strat ciepła podczas sezonu grzewczego (oraz strat chłodu w sezonie letnim). W takich warunkach najlepszą opcją jest wentylacja wymuszona. Organizacja wentylacji mechanicznej pomieszczeń jest ustalona w nowych normach budowlanych (DBN B.2.2-15: 2019). Normatywne wskaźniki wymiany powietrza zależą od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, liczby osób i czasu ich pobytu w pomieszczeniu, a także cech wyposażenia pokoju. Jednak bez względu na wyliczenia optymalnej wymiany powietrza, najważniejszym powodem, dla którego potrzebujemy wentylacji są: komfort, bezpieczeństwo i zdrowie ludzi.
Gdzie potrzebna jest wentylacja?
Wentylacja jest szczególnie istotna w budynkach mieszkalnych. Wysoka szczelność budynków i brak ruchu powietrza stwarza dogodne warunki do pojawiania się i rozwoju grzybów oraz pleśni w pomieszczeniach domowych. Zjawisko to jest szczególnie powszechne w przypadku pomieszczeń, w których nie można usunąć wilgotnego powietrza.
Współczesne dążenie do energooszczędności domu zatrzymuje ciepło, ale często prowadzi również do zachwiania równowagi mikroklimatu. W takich mieszkaniach ludzie czują się nieswojo, często cierpią na astmę, alergie, artretyzm, różnego rodzaju stany zapalne. Wysokie poziomy dwutlenku węgla, opary chemii gospodarczej, niebezpieczne substancje w materiałach budowlanych i meblowych to niewidoczne zanieczyszczenia powietrza, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. Do ich skutecznego usunięcia z pomieszczeń wymagana niezbędna jest mechaniczna.
Jakie są zalety posiadania rekuperatora?
Rekuperator PRANA to wyjątkowe połączenie wentylacji i oszczędności energii. System PRANA jest kompaktowy, a jego instalacja nie zajmie więcej niż dwie godziny. Użytkownik nie musi wybierać „dopływu lub wyciągu”, „pilota lub aplikacji na smartfonie”, „zasobnika ciepła lub chłodu klimatyzatora” ─ smart-rekuperator może pracować autonomicznie, w trybie „Auto”.
W środku rekuperatora znajduje się miedziany wymiennik ciepła, który zapewnia zachowanie aż do 96% ciepła (podczas ogrzewania) lub chłodu w pomieszczeniu (podczas klimatyzacji). Do pomieszczenia doprowadzane jest świeże powietrze o idealnej temperaturze, bez otwierania okien i balkonów, przeciągów oraz strat ciepła. Miedziana powierzchnia wymiennika ciepła tworzy w układzie środowisko, które zapobiega rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych. Nawiew i wywiew działają jednocześnie, dzięki czemu powietrze nie miesza się.
Rekuperator stwarza i utrzymuje zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach: usuwa nadmiar wilgoci oraz substancje szkodliwe (CO2, radon, fenole, benzen itp.). Tego rodzaju wentylacja zapobiega pojawianiu się grzybów, pleśni, pleśni i innych problemów wynikających z niezrównoważonego środowiska powietrznego. Świeże i bogate w tlen powietrze zapewnia komfort przebywania w wentylowanym pomieszczeniu oraz dba o zdrowie. Rekuperatory z nowej generacji serii PRANA PREMIUM+ i PRANA STOP SMOG posiadają czujniki jakości powietrza (temperatury, wilgotności, CO2, ciśnienia atmosferycznego, LZO). Informacje z czujników rejestrowane są co sekundę przez tablicę sterowniczą, a rekuperator w odpowiednim momencie samodzielnie wybiera wymagany tryb pracy.
Dla wygody użytkowników rekuperatorem można sterować zarówno z pilota, jak i za pomocą aplikacji PRANA RC na smartfonie. Z poziomu aplikacji użytkownik może wybrać tryb pracy silników (od 1 do 10) oraz oddzielnie sterować przepływem i ilością powietrza. Istnieje również możliwość włączenia trybu „Auto” i przełączenia rekuperatora w tryb automatyczny.
Przed zakupem rekuperatora radzimy zasięgnąć porady i zamówić plany konstrukcyjne u naszych specjalistów.